Nasze sklepy: Odkurzacze centralne  Kominki Rekuperacja Wellness i Spa

Kategorie

Informacja

Odkurzacze centralne - rodzaje filtracji

Rodzaje filtracji stosowane w odkurzaczach centralnych

Rodzaj filtracji odkurzacza centralnego ma istotny wpływ na sposób obsługi i eksploatację danego odkurzacza centralnego. Obecnie w odkurzaczach centralnych stosuje się różne rodzaje filtracji zanieczyszczeń.

Rodzaje filtracji stosowane w odkurzaczach centralnych:

  • worek odwrócony - filtr samoczyszczący - powietrze, które dostaje się do jednostki centralnej podnosi filtr samoczyszczący, który zatrzymuje zanieczyszczenia. Filtracja następuje poprzez zatrzymanie kurzu i drobnych zanieczyszczeń na filtrze. Plusem jest fakt, że pod wpływem drgań filtr ten oczyszcza się samodzielnie z pewnej ilości zanieczyszczeń, a także ten rodzaj filtracji często połączony jest np. z cyklonem w wyniku czego nie ma innych filtrów materiałowych czy worków - nie trzeba martwić się wtedy zakupem i wymianą worków. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że raz na jakiś czas przy mocnym zabrudzeniu może zdarzyć się sytuacja, że filtr ten będzie trzeba przeczyścić. Duże znaczenie ma materiał z jakiego wykonany jest filtr samoczyszczący (mogą to być materiały bardziej lub mniej podatne na zabrudzenia). 

  • czysty cyklon - zassane powietrze wprowadzane jest w jednostce centralnej w ruch obrotowy, a siła odśrodkowa działająca na cząsteczki brudu sprawia, że opadają one na dno zbiornika. Następnie powietrze wprowadzane jest w ruch liniowy dzięki czemu wytworzona zostaje siła bezwładności wytrącająca część zanieczyszczeń. Następnie oczyszczone powietrze zostaje wydmuchane z jednostki centralnej na zewnątrz budynku. Zaletą tego rodzaju filtracji w odkurzaczu centralnym jest fakt, że nie trzeba czyścić lub wymieniać filtrów lub worków, wystarczy jedynie po zapełnieniu opróżnić zbiornik na zabrudzenia. Minusem jest koszt odkurzacza, który jest zwykle sporo droższy od konkurentów z innymi sposobami filtracji.

  • worek jednorazowy - filtr workowy, który zatrzymuje zabrudzenia. Obsługa tego rodzaju filtracji w odkurzaczu centralnym polega na wymianie pełnego worka na nowy pusty. Plusem jest fakt, że duża ilość zanieczyszczeń zostaje zatrzymana i nie przedostaje się do silnika odkurzacza i na zewnątrz budynku. W przypadku worków papierowych minusem jest mała wytrzymałość worków na uszkodzenia mechaniczne. Kolejnym minusem jest to, że należy pamiętać o zakupie i wymianie worków. Tego typu worki mają też małą przepuszczalność powietrza i ograniczają moc ssąca jednostki centralnej. Wyjściem z sytuacji jest zastosowanie wysokiej jakości nowoczesnych worków wykonanych z wielowarstwowych materiałów o zwiększonej przepuszczalności powietrza i większej pojemności jednak wiąże się to ze znacznie wyższymi kosztami eksploatacji, a także dalej należy pamiętać o zakupie i wymianie worków.

  • filtr wodny - powietrze zostaje przepuszczone przez zbiornik z wodą, która zatrzymuje zanieczyszczenia. Zaletą tego sposobu filtracji jest jej skuteczność. W starszych typach odkurzaczy centralnych minusem tego rozwiązania jest fakt, że po każdym sprzątaniu zaleca się ręczną wymianę wody i wyczyszczenie zbiornika. Zbiornik wodny należy czyścić aby nie wytworzyły się grzyby i pleśnie. Wyjściem z tej sytuacji są nowoczesne odkurzacze centralne zaopatrzone w automatyczny odpływ wody do kanalizacji oraz przyłącze wody. W przypadku wybrania odkurzacza centralnego z filtrem wodnym warto zwrócić uwagę aby był właśnie automatyczny. Dzięki temu odkurzacz centralny sam pozbywa się zanieczyszczeń, czyści i napełnia zbiornik. Dodatkowo plusem jest fakt, że można sprzątać także zanieczyszczenia ciekłe. Minusem jest koszt jednostki która jest droższa niż w przypadku innych rodzajów filtracji.

  • papierowy/poliestrowy wkład filtracyjny - sposób filtracji w odkurzaczu centralnym w którym powietrze natrafia na filtr papierowy/poliestrowy gdzie zatrzymywane są mniejsze zanieczyszczenia. Obsługa jednostki polega na oczyszczaniu zbiornika oraz czyszczeniu filtra papierowego/poliestrowego w przypadku mocnego zabrudzenia co jest minusem w tym sposobie filtracji.

Często w odkurzaczach centralnych występują mieszane sposoby filtracji np. cyklon + filtr samoczyszczący, cyklon + filtr poliestrowy, worek jednorazowy + filtr innego typu czy inne tego typu podobne połączenia sposobów filtracji.

Wybierając odkurzacz centralny należy zwrócić uwagę na rodzaj filtracji odkurzacza centralnego, który powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i oczekiwań oraz oczywiście do posiadanego budżetu. Każdy rodzaj filtracji odkurzacza centralnego wiąże się z różną obsługą wymaganą podczas eksploatacji odkurzacza centralnego. Sprawia to, że rodzaj filtracji odkurzacza centralnego to jedno z ważniejszych kryteriów podczas wyboru konkretnej jednostki centralnej.

 

Zobacz też inne artykuły powiązane tematycznie:

Jak wybrać odkurzacz centralny?

Odkurzacz centralny, czy warto?

Koszt instalacji odkurzacza centralnego

Odkurzacz centralny - instrukcja montażu

Moc odkurzacza centralnego


Gwarancja satysfakcji

28 dni na zwrot
28 dni na zwrot

Każdy nasz klient, który jest konsumentem ma 14 dni na zgłoszenie zwrotu + 14 dni na odesłanie towaru. (Koszt zwrotu ponosi Kupujący). Szczegóły.

Bezpieczne zakupy
Bezpieczne zakupy

Zakupy u nas są bezpieczne dzięki szyfrowanemu połączeniu i procedurom zapewniającym ochronę danych osobowych.

Gwarancja terminu
Gwarancja terminu wysyłki

Jeśli nie wywiążemy się z terminu wysyłki towaru podanego na stronie produktu zaoferujemy Ci prezent lub dodatkowy rabat! (Obsługa sklepu ustala przedmiot lub wysokość rabatu).

firma fodna zaufania
firma fodna zaufania
wzorowy sklep 
szyfrowanie SSL
rzetelny sprzedawca
Partnerzy sklepu Płatności obsługuje Payu Payu - Monedo - Płacę później