Nasze sklepy: Odkurzacze centralne  Kominki Rekuperacja Wellness i Spa

Kategorie

Informacja

Promocje

Odkurzacz centralny instrukcja montażu.

Przedstawiamy instrukcję montażu odkurzacza centralnego

W tym artykule omówimy jak skutecznie i prawidłowo zamontować odkurzacz centralny i instalację odkurzania centralnego. Naszą instrukcję montażu odkurzacza centralnego podzieliliśmy na kilka głównych etapów. Instrukcja montażu odkurzacza centralnego w jasny sposób opisuje najważniejsze elementy na które należy zwrócić uwagę podczas montażu jednostki centralnej, instalacji PVC czy instalacji sterującej. Uważne stosowanie się do tych informacji może pozwolić na samodzielne wykonanie prac instalacyjnych.

Odkurzacz centralny, instrukcja montażu jednostki centralnej

Instrukcja montażu odkurzacza centralnego (jednostki centralnej) to element, którego nie można pominąć podczas samodzielnego montażu. Odkurzacz centralny powinien być zamontowany w pomieszczeniach gospodarczych z dala od pomieszczeń mieszkalnych np.: piwnica, kotłownia, garaż itp. Miejsce to powinno być położone w najniższej części domu. Należy przy tym pamiętać aby odkurzacz centralny zamontowany był tak aby z każdej strony była wolna przestrzeń min. ok. 30 cm od ścian czy sufitu. Stosowanie się do tej instrukcji montażu odkurzacza centralnego zapewni prawidłowe chłodzenie i działanie urządzenia. Montując odkurzacz centralny należy także mieć na uwadze późniejszą jego obsługę - odkurzacz centralny powinien być zamontowany w łatwo dostępnym miejscu. Instalację PVC z wlotem i wylotem powietrza w odkurzaczu najlepiej połączyć elastycznymi rurami. Należy pamiętać aby nie sklejać rury z odkurzaczem - miejsce złączenia instalacji z odkurzaczem powinno być złączone na obejmę, a nie na klej. Należy także pamiętać o tym, że w przypadku gdy długość rury pomiędzy odkurzaczem, a wyrzutnią przekracza 1,5m należy zastosować rurę o większej średnicy np. fi75 lub fi100.

Poniżej zdjęcia obrazujące przykładowe zasady montażu odkurzacza centralnego na przykładzie jednostki Duovac:instrukcja montażu odkurzacza centralnego 

Odkurzacz centralny, instrukcja montażu i rozmieszczenia punktów ssących

Instrukcja montażu i rozmieszczenia gniazd ssawnych to etap nad którym trzeba się chwilę zastanowić tak by wybrać najkorzystniejsze miejsca na gniazda ssawne. Wybór miejsc ssawnych ma późniejszy wpływ na komfort, łatwość i jakość sprzątania dlatego jest to bardzo ważny etap planowania i montażu odkurzacza centralnego i instalacji centralnego odkurzania. Położenie gniazd ssawnych ma kluczowy wpływ na instalację ssącą z rur i kształtek PVC oraz na późniejsze sprawne, prawidłowe i wygodne używanie odkurzacza centralnego. Z jednej strony wąż ssący podłączany do gniazd musi mieć możliwość dotarcia w każdy zakątek domu z drugiej jednak strony nie ma sensu niepotrzebnie mnożyć ilości punktów ssacych. Podczas planowania położenia punktów ssących należy mieć na uwadze aby były one łatwo dostępne.

 gniazda gniazdo 2 gniazda 3

Planując rozmieszczenie gniazd należy przyjąć długość rury ssącej i na tej podstawie określić niezbędne położenie gniazd ssących. Standardowa długość rury ssącej to 9m, dostępne są też na rynku rury o długościach 7m, 10m, 12m. Dla przykładu: nie ma sensu planowania gniazd ssawnych w 2 pomieszczeniach, kiedy montaż 1 gniazda ssawnego np. w korytarzu pozwoli skutecznie sprzątnać obydwa pomieszczenia.

 Podczas planowania punktów ssących warto zrobić ćwiczenie: przygotować sznurek o planowanej długości węża ssącego, na jednym końcu przymocować np. do cegły, położyć w miejscu planowanego punktu ssawnego i w ten sposób sprawdzić czy z zaplanowanych punktów ssawnych będziemy w stanie drugim końcem sznurka dotrzeć w każdy zakamarek domu.

gniazda rozmieszczenie

Instrukcja montażu instalacji PVC

Instrukcja montażu instalacji PVC odkurzacza centalnego to bardzo ważny element przy którym chwilę trzeba się zatrzymać i dokladnie go przeanalizować. Jakość i technika wykonania instalacji PVC ma bowiem kluczowy i bezpośredni wpływ na późniejszą jakość pracy odkurzacza centralnego. Są pewne zasady montażu instalacji na które szczególnie postaramy się zwrócić uwagę w tej instrukcji montażu instalacji PVC.

Podczas montażu instalacji odkurzacza centralnego stosujemy zasadę: rury biegnące pionowo montuje się w ścianach w kanałach instalacyjnych. Rury biegnące poziomo montuje się pod wylewką, podwiesza pod stropem lub na strychu/poddaszu.

Rury należy prowadzić liniami prostymi stosując jak najmniej załamań.

W przypadku odgałęzień stosuje się: trójnik 45°, trójnik 90° łagodny, trójnik 2x45°, trójnik 2x90°.

W przypadku zmiany kierunku przebiegu rur stosuje się: kolanko 45°, kolanko 30°, łuki 90°.

Kolanko 90° krótkie (kolano bezpieczeństwa), kolanko 90° podejściowe, trójnik 90° ostry: stosuje się tylko w przypadku montażu gniazda ssawnego z rurociągiem.

trojnik klano kolano bezpieczeństwa

Podczas montażu instalacji odkurzacza centralnego należy pamiętać, że rurociąg powinien być prowadzony tak aby uniknąć spadków grawitacyjnych - gniazdo ssące powinno być zamontowane powyżej rurociągu, w poziomie, natomiast w przypadku montażu gniazda pionowo w dół należy zastosować syfon. Pozwoli to uniknąć opadania pod wpływem grawitacji i wypadania zanieczyszczeń przez gniazdo ssące.


gniazdo rury  rury tak  

 

Montaż trójników i kształtek: zamontowane kształtki powinny umożliwiać swobodny ruch powietrza bez dodatkowych oporów.

rozgalezienie trojniki

W przypadku docinania rur należy pamiętac o tym, że około 1,5cm rury wchodzi w kształtkę. Krawędzie obciętej rury powinny zostać wygładzone np. za pomocą papieru sciernego. Klej powinien zostać naniesiony na rurę, pokrywając całą jej powierzchnię. Rurę należy wcisnąć w kształtkę posuwając ją i obracając.

klejenie rur 

Odkurzacz centralny instrukcja montażu instalacji sterującej

Do rozprowadzenia instalacji sterującej używa się używa się przewodu dwużyłowego. Przewód można poprowadzić od każdego gniazda ssącego do jednostki centralnej osobnymi przewodami lub szeregowo od gniazda do gniazda łącząc przewody równolegle. Kabla nie należy układać na rurze czy też pod nią aby nie narażać go na uszkodzenia. Do poprowadzenia instalacji sterującej wystarczy montaż płytek montażowych, nie ma potrzeby montaży całych gniazd. 

W przypadku montażu gniazd: należy rozdzielić żyły przewodu i ściągnąć izolację, poluzować wkręty gniazda, wsunąć pod nie odizolowane odcinki przewodu i dokręcić. 

gniazo przewod gniazdo przewod

Montując gniazdo do płytki montażowej nie używamy kleju, uszczelka na płytce gwarantuje odpowiednią szczelność natomiast uszczelkę smarujemy np. mydłem. 

Powyższy artykuł opisuje w kilku etapach jak zamontować odkurzacz centralny i instalację odkurzacza centralnego. Stosowanie się do powyższych instrukcji montażu odkurzacza centralnego i instalacji odkurzacza zapewni prawidłowy montaż odkurzacza i instalacji centralnego odkurzania oraz prawidłową pracę urządzenia.

 

Instrukcja montażu odkurzacza centralnego

Opisana w tym artykule instrukcja montażu odkurzacza centralnego zawiera elementarne i podstawowe zasady montażu wszystkich elementów systemu centralnego odkurzania. Zastosowanie się do instrukcji montażu odkurzacza centralnego i systemu centralnego odkurzania pozwoli samodzielnie, bezpiecznie i skutecznie zamontować odkurzacz centralny i instalację systemu centralnego odkurzania ograniczając tym samym koszty.

Zobacz też inne artykuły powiązane tematycznie:

Gdzie zamontować odkurzacz centralny?

Odkurzacze centralne - rodzaje filtracji

Odkurzacz centralny - instrukcja montażu

Schemat instalacji odkurzacza centralnego


Gwarancja satysfakcji

28 dni na zwrot
28 dni na zwrot

Każdy nasz klient, który jest konsumentem ma 14 dni na zgłoszenie zwrotu + 14 dni na odesłanie towaru. (Koszt zwrotu ponosi Kupujący). Szczegóły.

Bezpieczne zakupy
Bezpieczne zakupy

Zakupy u nas są bezpieczne dzięki szyfrowanemu połączeniu i procedurom zapewniającym ochronę danych osobowych.

Gwarancja terminu
Gwarancja terminu wysyłki

Jeśli nie wywiążemy się z terminu wysyłki towaru podanego na stronie produktu zaoferujemy Ci prezent lub dodatkowy rabat! (Obsługa sklepu ustala przedmiot lub wysokość rabatu).

firma fodna zaufania
firma fodna zaufania
wzorowy sklep 
szyfrowanie SSL
rzetelny sprzedawca
Partnerzy sklepu Płatności obsługuje Payu Payu - Monedo - Płacę później